9 σε 9 αγώνες ο Παναθηναϊκός: Νίκησε με μεγάλη διαφορά 91-69 το Ρέθυμνο

Χωρίς τον τραυματία Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 9η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1, επικρατώντας με 91-69 του Ρεθύμνου, μπροστά σε 10.000 κόσμο των «πρασίνων», λόγω της ημέρας φιλάθλου.

Από 14 πόντους σημείωσαν οι Ματ Λοτζέσκι και Μάρκους Ντένμον (6ρ.), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 12 πόντους, 3ασ. και 2 ριμπάουντ. Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, 10 πόντους είχε και ο Βουγιούκας μαζί με 5 ριμπάουντ, ο Μήτογλου εκτός από 7 πόντους «κατέβασε» και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον μάζεψε 7 ριμπάουντ. Ο Στέφαν Μούντι είχε συγκομιδή 24 πόντους για το Ρέθυμνο, ενώ 13 ριμπάουντ μάζεψε ο Άντονι Λι.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 62-45, 91-69

Το Ρέθυμνο παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με 17-18, μετά από σερί 7-0, αλλά ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε το προβάδισμα με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου, χάρη σε καλάθι του Νίκου Παππά, 19-18.

Στα μισά της 2ης περιόδου, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-3 μετατρέποντας το 27-26 (15ο λεπτό) σε 39-29, στο 18ο λεπτό. Το Ρέθυμνο δεν υποχώρησε και μείωσε σε 41-35 (σκορ ημιχρόνου).

Στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, πάτησε… γκάζι και με επιμέρους σκορ 21-10, από Ματ Λοτζέσκι και Λούκας Λεκαβίτσιους κυρίως, έβαλε τις βάσεις για το 9-0 αήττητο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Μετά το 62-45 στο 30ο λεπτό, ο Πασκουάλ έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του, συμπεριλαμβανομένου του Μάρκους Ντένμον. Ο Αμερικανός γκαρντ που δεν έχει χρόνο συμμετοχής πέτυχε μαζεμένους πόντους, έφτασε τους 14 δείχνοντας πως μπορεί να βοηθήσει αν του δοθεί η ευκαιρία.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Σκούτας-Παπαθανασίου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 14 (2), Γκιστ 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (1), Αντετοκούνμπο 4, Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 2, Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 10, Καλαϊτζάκης 2, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 14 (2), Μήτογλου 7 (9 ριμπάουντ).
ΡΕΘΥΜΝΟ: Γκούντγουιν 6 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μούντι 24 (4/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λι 8 (13 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 3 (1), Άρμστεντ 10 (1/5 τρίποντα), Ντάνιελς 11 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης.