Ο Πανιώνιος κέρδισε 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και συνεχίζει με μεγάλες προσδοκίες στη Super League

Ο Πανιώνιος αποδεικνύει ότι και φέτος έχει μεγάλες προσδοκίες. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 2η αγωνιστική της Super League και έφτασαν τους έξι βαθμούς. Οι παίκτες του Γρηγορίου έπιασαν εκπληκτική απόδοση, είχαν δοκάρι και πολλές ευκαιρίες. Τα γκολ σημείωσαν οι Χατζισαφί (39’) και Λάμπρου (56’).

Στην πρώτη εντός έδρας παράσταση του πρωταθλήματος ο Πανιώνιος πήρε πολύ υψηλό βαθμό. Δεν είναι μόνο η νίκη με 2-0 απέναντι στο νεοφώτιστο Απόλλωνα, αλλά και η εμφάνιση, όπου δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν πολύ δυνατά και στο 9’ είχαν δοκάρι με τον Μασούντ. Στο 39’ ο Χατζισαφί πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να κυνηγάνε ένα δεύτερο τέρμα που θα «καθάριζε» το παιχνίδι. Η πίεση απέδωσε καρπούς και στο 56’ ο Λάμπρου με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Απόλλων είχε δοκάρι με τον Ελμπάζ, στην καλύτερη ευκαιρία στον αγώνα.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

Κάρτες: Σαββίδης – Κονέ, Ανιέτε

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης (63’ Ταπόκο), Μασούρας (87’ Σαραμαντάς), Μασούντ, Λάμπρου, Ντουρμισάι (80’ Γεσίλ).

Απόλλων Σμύρνης (Άκης Μάντζιος): Τσόβιτς, Κοντοές, Παπάζογλου, Μπαρτολίνι, Κούρος 70’ Μενδρινός), Μπαμπιάρζ (87’ Ελμπάζ), Χουάρες, Κονέ, Ανιέτε, Μάατσεν (46’ Αλμπάνης), Καστιγέχος.