Μία νίκη μακριά από τον τίτλο της Α1 βόλεϊ ανδρών ο ΠΑΟΚ: Νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό

Μία νίκη μακριά από τον τίτλο της Α1 βόλεϊ ανδρών για τρίτη σερί σεζόν βρίσκεται ο ΠΑΟΚ. Μετά από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο ται μπρέικ οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν του Ολυμπιακού με 3-2 σετ στον τρίτο τελικό των play off, που έγινε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», προηγούνται με 2-1 στη σειρά και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Ο τέταρτος τελικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη (4/04, 19:00) στην Θεσσαλονίκη, όπου ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει τον τίτλο μπροστά στο κοινό του, ενώ ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει έτσι ώστε να στείλει τη σειρά σε πέμπτο ματς που θα γίνει και πάλι στου Ρέντη (7/05 εφόσον χρειαστεί).

Τα σετ: 25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15

Παρά το δυνατό του ξεκιίνημα ο Ολυμπιακός ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά από τον ΠΑΟΚ, που είχε πάθος και θέληση και άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι.

Παρά το 0-1 ο ΠΑΟΚ διατήρησε την τακτική του, πίεσε πολύ με το σερβίς, αλλά κυρίως κράτησε την υποδοχή του με τον Γκαρά να έχει 57 υποδοχές και μόλις 3 λάθη. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, η ανάπτυξή τους ήταν προβλέψιμη και ο Αγκάμεζ δεν είχε βοήθειες στην επίθεση, αν και στο πέμπτο σετ πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή μετά το 11-14.

Μετά το 15-13 και τη νίκη του ΠΑΟΚ, λίγο έλλειψε να έρθουν στα χέρια οι Αγκάμεζ και Ανδρέαδης, ενώ ο Φιλίποφ ζητούσε εξηγήσεις από τον κεντρικό του ΠΑΟΚ για κάποια ενέργειά του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 6 (4/12 επ, 2 μπλοκ, 76% υπ – 48% άριστες), Άθος Κόστα 15 (9/14 επ, 6 μπλοκ), Αγκάμεζ 29 (26/44 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ – 27% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ – 59% άριστες), Ζουπάνι, Σουλτανόπουλος, Φιλίποφ, Φράγκος 5 (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ – 48% άριστες), Ρουμελιωτάκης.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 2 (2/3 επ), Στάροβιτς 16 (14/31 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (11/26 επ, 3 άσσοι, 72% υπ – 44% άριστες), Ντάντε 15 (14/31 επ, 1 άσσος, 86% υπ – 71% άριστες) / Γκαράς (λ, 39% υπ – 33% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Πέτκοβιτς, Παντακίδης, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 3 (3/6 επ, 33% υπ – 33% άριστες), Σμαραγδής 1 (1/1 επ), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ).