Ο Ολυμπιακός επικράτησε 72-53 του Προμηθέα και “κλείδωσε” το πλεονέκτημα

Με έμφαση στην άμυνα και τέρμα το… γκάζι της επίθεσης στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα και παρέμεινε στην κορυφή της Α1 Ανδρών (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 72-53 του Προμηθέα, για την 25η αγωνιστική.

Ουσιαστικά με τη σημερινή επιτυχία ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, καθώς στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου (13/4) οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται την αδιάφορη Κύμη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που είδαν τον Κεμ Μπιρτς να τραυματίζεται στο 18΄ (υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα), ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τον Προμηθέα (10-15) ξεχώρισε ο Λάκι Τζόουνς με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-72

Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, που βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με το «εύθραυστο» +4 (32-28 στο 20΄), οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν σε άμυνα και επίθεση, περιόρισαν τους γηπεδούχους στους 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και με έμφαση στους αιφνιδιασμούς εκτόξευσαν τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν με πρωταγωνιστές της επίθεσης τους Παπανικολάου και Σπανούλη από την περιφέρεια και τον Πρίντεζη κοντά στο καλάθι να τρέξουν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-8 και στο 27΄ να ξεφύγουν με +17 (53-36). Με συντήρηση δυνάμεων και ξεσπάσματα όποτε χρειαζόταν ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε στην τέταρτη περίοδο και έφτασε άνετα στο τελικό 72-53.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος-Τσαρούχα-Γεωργιάδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βαγγέλης Αγγέλου): Γκίκας 4, Φαγέ 9 (1), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 13 (2), Μουρ 4, Παπαντωνίου 9 (1), Τζάξεν, Γερομίχαλος 4, Τόντιτς 7 (1), Σαρικόπουλος 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 14 (2), Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 8, Μπιρτς 3, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 7, Ουότερς 5, Αγραβάνης 4, Αθηναίου.