Ο Μήτρογλου και… ο «πρωτάρης» Σιόβας: Ο «Αετός» κρατάει τη Μπενφίκα στην κορυφή της Primeira Liga

Ο Κώστας Μήτρογλου, ένας από τους πιο χαρισματικούς σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων, κρατάει τη Μπενφίκα στην κορυφή της Primeira Liga.

Οι «Αετοί» βρίσκονται σε κακή κατάσταση, αισθάνονται πλέον την ανάσα της Πόρτο στη βαθμολογία, όμως ο «Μητρογκόλ» φροντίζει να περιορίζει τις απώλειες. Αυτός πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 42ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης 1-0 επί της Μορεϊρένσε και έφτασε τα 15 στο πρωτάθλημα, που θα ολοκληρωθεί σε έξι αγωνιστικές και η Μπενφίκα παραμένει πρώτη, μόλις Το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Ισπανία πέτυχε ο Δημήτρης Σιόβας δίνοντας προβάδισμα στη Λεγανές στο 16΄  στην έδρα της Οσασούνα. έναν βαθμό πάνω από την Πόρτο.

Όμως η ομάδα του γνώρισε ακόμα μία ήττα (2-1) και παραμένει στη 17η θέση. Τέλος, σε σταθερή αξία του Αμβούργου αναδεικνύεται ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ο οποίος έχει «εκτοξεύσει» την αξία του από τότε που αποκτήθηκε ως δανεικός, δηλαδή τους τελευταίους τρεις μήνες. Ο Ελληνας διεθνής είναι βασικός και αναντικάστατος στην αντεπίθεση που έχει πραγματοποιήσει η ομάδα του, η οποία, μετά το 2-1 επί της Χόφενχαϊμ, βρίσκεται πλέον 4 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά η παρουσία των  Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): 90 λεπτά στην ήττα 4-0 από την Τότεναμ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής
Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Εκτός αποστολής
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη 2-0 επί της Χάντερσφιλντ

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): 90 λεπτά και πρώτο γκολ στην Ισπανία στην ήττα 2-1 από την Οσασούνα
Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός αποστολής
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Εκτός αποστολής
Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Εμεινε στον πάγκο στο 2-2 με την Αλμερία

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Αντικαταστάθηκε στο 78΄ στην εκτός έδρας νίκη 3-0 επί της Μπολόνια. Εδωσε την ασίστ στον Φάσιο για το πρώτο γκολ στο 25΄
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Επέστρεψε από τραυματισμό κι ήταν ξανά βασικός στη νίκη 3-0 επί της Τζένοα

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπήκε ως αλλαγή στο 63΄ στην ήττα 2-0 από τη Στουτγκάρδη
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Εκτός αποστολής
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Μπήκε ως αλλαγή στο 88΄ στο 0-0 με το Ανόβερο

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Εμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Λιλ

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Οπως πάντα 90 λεπτά, στην ήττα 1-0 από την πρωταθλήτρια Σάλτσμπουργκ

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Εκτός αποστολής
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε ως αλλαγή στο 83΄ στη θέση του Πογέ στο 1-1 με την Μπριζ
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): 90 λεπτά στο 0-0 με τη Λόκερεν
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Εμεινε στον πάγκο στο 0-0 με τη Λόκερεν

ΔΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Εσμπιεργκ): 90 λεπτά στην ήττα 3-0 από την Οντένσε
Κώστας Τσιμίκας (Εσμπιεργκ): Εμεινε στον πάγκο στην ήττα 3-0 από την Οντένσε

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): 90 λεπτά και σκόρερ του μοναδικού γκολ στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Μορεϊρένσε
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε ως αλλαγή στο 81΄ στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Μορεϊρένσε
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα 1-0 από την Μπράγκα

ΣΚΟΤΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): 90΄ λεπτά στη νίκη 1-0 επί της Νταντί
Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 1-0 επί της Νταντί
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Αποβλήθηκε στο 45΄  στην ισοπαλία 1-1 με τη Ρος Κάουντι
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): 90 λεπτά στην ισοπαλία 1-1 με τη Ρος Κάουντι

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Αντικαταστάθηκε στο 76΄, όταν το ματς είχε κριθεί, στη νίκη 3-2 επί της Γκαζιαντεπσπόρ
Φάνης Γκέκας (Σιβασπόρ): Τραυματίας, χάνει την χρονιά