Ο Ολυμπιακός «αγκαλιά» με την τρίτη θέση: Επικράτησε 81-73 της Νταρουσάφακα

Έστω κι αν βρέθηκε από το +21 (62-41) στο -4 (71-67), ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 18η νίκη του, 81-73, σε 25 αγωνιστικές της Euroleague, με θύμα αυτή τη φορά την Νταρουσάφακα.

Αγκαλιά με την 3η θέση, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα βήμα περισσότερο προς την πρόκριση στα πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας, την ώρα που οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ (12 νίκες , 13 ήττες) έχασαν την ευκαιρία να μπουν στην οκτάδα, σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα της Αναντολού Εφές από την Μπάμπεργκ. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Μπιρτς με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ), 12 πρόσθεσε ο Λοτζέσκι και 11 ο Έρικ Γκριν. Σπανούλης και Πρίντεζης μίλησαν στο τέλος (είχαν από 8 πόντους έκαστος), όταν τους χρειάστηκε περισσότερο η ομάδα τους, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να μοιράζει και 8 ασίστ στην αγωνιστική επιστροφή του. Ο Μπραντ Ουαναμέικερ ήταν ο κορυφαίος της τουρκικής ομάδας με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73

Ο Μιλουτίνοβ ξεκίνησε δυνατά στη ρακέτα κερδίζοντας φάουλ και αξιοποιώντας τις βολές, με τους Παπανικολάου και Λοτζέσκι να συνεισφέρουν στο σκοράρισμα. Στον αντίποδα, ο Ουαναμέικερ πέτυχε 6 πόντους για την τουρκική ομάδα που ακολουθούσε μέχρι το 14-14, αλλά δέχτηκε επιμέρους σκορ 11-4 με 7 σερί πόντους του Γκριν (από τους 9 του στην 1η περίοδο) και 4 διαδοχικούς του Λοτζέσκι, για το 25-18 στο 10ο λεπτό. Ο Σπανούλης αγωνίστηκε για 4 λεπτά στην πρώτη περίοδο και 11 μέχρι το ημίχρονο. Στην αγωνιστική επιστροφή του, ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν εκτός ρυθμού (έμεινε στους 0 πόντους, με 4 όμως ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά).

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Μπιρτς και Ουότερς, 36-22, ο Γιανγκ διαμόρφωσε το 38-24, για το 41-28 με τρίποντο του Ουότερς. Η άμυνα είχε δώσει ρυθμό στον Ολυμπιακό που έτρεξε, βγήκε σε αιφνιδιασμούς και πέτυχε μεγάλα σουτ. Αχίλλειος πτέρνα των «ερυθρόλευκων» ήταν μόνο τα επιθετικά ριμπάουντ (4 έναντι 11 της Νταρουσάφακα στο α΄ μέρος, 18 έναντι 20 συνολικά). Ανήμπορη να αντιδράσει η τουρκική ομάδα είδε τον Μάντζαρη με τρίποντο να «γράφει» το 44-28, με την τιμή να εκτοξεύεται στη μέγιστη διαφορά της έως τότε, 48-31 (+17) από την ασίστ του Σπανούλη στον Γιανγκ. Ο Άντε Ζίζιτς φτάνοντας τους 5 πόντους μείωσε σε 48-33 με την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Ουαναμέικερ (11π.) ήταν ο μόνος παίκτης με διψήφιο νούμερο πόντων για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν είχε ούτε έναν… αλλά παρουσίαζε πολυφωνία στην επίθεση, πέρα από την άμυνα για σεμινάρια.

Με τρίποντο, 53-35, πέτυχε τους πρώτους πόντους του ο Σπανούλης, ενώ οι Μπιρτς και Παπανικολάου μοιράστηκαν τους πόντους του Ολυμπιακού μέχρι το 62-41 (Άντερσον, Κλάιμπερν και Ουαναμέικερ σκόραραν για τους Τούρκους). Ο Ολυμπιακός είχε ξεφύγει και με +21, 60-39, με καλάθι του Παπανικολάου αμέσως πριν. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως χαλάρωσαν, σταμάτησαν να πιέζουν, με τους παίκτες του Μπλατ να απαντούν με επιμέρους σκορ 3-15 για το 63-52 (από το 60-39), χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ουαναμέικερ που έφτασε τους 18 πόντους. Τότε, χρειάστηκαν οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου για να αφυπνισθούν οι παίκτες της ομάδας του Πειραιά, 66-52 με 3/3 βολές του Μπιρτς. Η διαφορά έπεσε και στους 10 πόντους με κάρφωμα του Κλάιμπερ, 66-56, ο Λοτζέσκι απάντησε με 3/3 βολές, 69-56, για να διαμορφώσει το σκορ της 3ης περιόδου ο Ουαναμέικερ επίσης από τη γραμμή του φάουλ, 69-58.

Μέσα σε ένα τετράλεπτο, ο Ολυμπιακός γκρέμισε ό,τι είχε χτίσει: Η Νταρουσάφακα (όπως συνηθίζει) δεν τα παράτησε και με επιμέρους σκορ 2-9 (ηγέτη τον Άντερσον σε αυτό το διάστημα) μείωσε στους 4, 71-67. Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε ένα παλικαρίσιο καλάθι, 73-67 κι ο Σπανούλης έκανε το 75-69 (ενδιάμεσα σκόραρε ο Ουαναμέικερ). Ο Ουίλμπεκιν απάντησε, 75-71, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό Λοτζέσκι και Σπανούλης πέτυχαν δύο μεγάλα σουτ, 79-71, με εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά (ενδιάμεσα βγήκε με 5 φάουλ ο Μάντζαρης). Ο Κλάιμπερν έκανε το 79-73 στα 33.6΄΄. Το θεαματικό κάρφωμα του Γιώργου Πρίντεζη, μετά από κλέψιμο του Σπανούλη, «σφράγισε» τη σημαντική νίκη του Ολυμπιακού, 81-73. Σε ιδιαίτερα έντονο τρόπο μίλησε ο Ντέιβιντ Μπλατ στον Γιάννη Σφαιρόπουλο με τη λήξη της αναμέτρησης, φανερά εκνευρισμένος.

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Πέρεθ Πιθάρο (Ισπανία), Μάικιτς (Σλοβενία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (8ασ), Ουότερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1).
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6, Μπατούκ, Ουοναμέικερ 23, Κλάιμπερν 20, Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι.