Κεσσίδης από… χρυσό: Χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 96κ. της ελληνορωμαϊκής

Δεύτερο μετάλλιο μέσα σε μία εβδομάδα για τον Λαοκράτη Κεσσίδη. Ο αθλητής του ΠΑΟΚ συμμετείχε σε διεθνές τουρνουά στην Σουηδία και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 96κ. της ελληνορωμαϊκής.

Το τουρνουά συγκέντρωσε παλαιστές από 11 χώρες και οι συμμετοχές σε όλες τις κατηγορίες ξεπέρασαν τις 850. Για την ανάγκη των αγώνων, μάλιστα, οι διοργανωτές χρησιμοποίησαν 7 παλαίστρες!

Στην πορεία του για το χρυσό ο Κεσσίδης νίκησε στον δεύτερο αγώνα τον Εμιλ Σαντάλ με πτώση. Ο Σουηδός αθλητής ήταν αυτός που του είχε στερήσει το «εισιτήριο» για τον τελικό την προηγούμενη εβδομάδα. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Αντζελο Χανκοκ (ΗΠΑ) και μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 13-4, κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο.

Στην ίδια διοργάνωση συμμετείχε κι ο Βασίλης Μυξάκης. Ο αθλητής του ΠΑΟΚ ανέβηκε κατηγορία και αγωνίστηκε στα 75κ. και με μία νίκη και δύο ήττες δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ένα μετάλλιο.