Οι ΄Ελληνες ποδοσφαιριστές διαπρέπουν στο εξωτερικό: Γκολ από Καρέλη, Γκέκα και Νίνη

Τα οκτώ γκολ έφτασε στο Βέλγιο ο Νίκος Καρέλης και βρίσκεται δεύτερος στον πίνακα των σκόρερ, με ένα γκολ λιγότερο από τον Τεόντορτσκουκ της Αντερλεχτ.

Ο Ελληνας επιθετικός της Γκενκ σημείωσε το δεύτερο γκολ στη νίκη της Γκενκ επί της Βέστερλο. Ηταν το πέμπτο συνεχόμενο ματς που σκόραρε.

Ο Φάνης Γκέκας επέστρεφε στα γκολ, σημειώνοντας μάλιστα δύο γκολ στη νίκη (5-1) της Σιόν επί της Λουγκάνο, ενώ γκολ πέτυχε και ο Σωτήρης Νίνης στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) της Σαρλερουά με την Σιντ Τρούιντεν.

Η παρουσία των  Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (1-0) επί της Χαλ.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Βασικός, στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Ρέντινγκ, αντικαταστάθηκε στο 58 λεπτό.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 76 στην εντός έδρας νίκη (1-0)επί της Μπιλμπάο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ):  Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ισοπαλία της Ντόρτμουντ με την Σάλκε.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Ηταν στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ντάρμσταντ.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-3) από την Μπάγερν.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Ηταν στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (1-3) από την Φράιμπουργκ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Πέρασε αλλαγή στο 56, στην εντός έδρας ήττα (1-3) με την Στουτγκάρδη.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Ξεκίνης εβασικός , αλλά αντικαταστάθηκε στο 56, στην εντός έδρας ήττα (1-3) από την Στουτγκάρδη.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-1) από το Ανόβερο.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (0-1)από την Τσβικάου.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Εκτός αποστολής.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα):  Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία(0-0) με την Εμπολι.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια):  Παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα (0-1) από την Φιορεντίνα.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (2-0) επί της Προ Βερτσέλι.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Εκτός αποστολής.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Στον πάγκο, στην ισοπαλία (0-0) με την Πίζα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι):  Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κατατζάρο.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι):  Στον πάγκο  στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κατατζάρο.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο τη νίκη (4-1) επί της Ναντ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Σημείωσε το όγδοο γκολ του την τρέχουσα σεζόν, χαρίζοντας τη νίκη (2-1) στη

Γκενκ, στη συνάντηση με την Βέστερλο. Αμέσως μετά το γκολ (66) έγινε αλλαγή.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Σκόραρε στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σιντ Τρούιντεν. Ξεκίνησε βασικός και έγινε αλλαγή στο 72.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά):  Εκτός αποστολής.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την ήττα (2-1) από την Γκενκ.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Ηταν στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μουσκρόν.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Στον πάγκο, στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μουσκρόν.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ξεκίνησε αλλά αντικαταστάθηκε στο 79, στην νίκη (2-0) επί της Γάνδης.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας  ισοπαλία (2-2) με την Εουπεν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκρόνινγκεν.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ηταν στον πάγκο, στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ρόντα.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ηταν στον πάγκο στην νίκη (3-1) επί της Γκο Αχεντ Ιγκλς.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 76, στην νίκη (3-0) επί της Πάκος Φερέιρα.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):  Πέρασε σαν αλλαγή στο 82 λεπτό της νίκης (3-0) επί της Πάκος Φερέιρα.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Επιστροφή στα γκολ για τον Φάνη Γκέκα, που σημείωσε δύο γκολ στη νίκη (5-1) επί της Λουγκάνο. Αντικαταστάθηκε στο 63.

ΣΚΟΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Νταντί.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Αούστρια Βιέννης.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (1-0) επί της Οσιγεκ

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός αποστολής.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Ζούμπιλο Ιβάτα): Στον πάγκο, στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Ουράβα.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Πέρασε αλλαγή στο 77ο λεπτό, στη νίκη (2-0) επί της Φορτ Στράικερς.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 68, στη νίκη (4-1) επί της Αλ Κχαλέζ.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Εκτός αποστολής.