Βήμα πρόκρισης η Βόλφσμπουργκ, 3-2 στο Βέλγιο τη Γάνδη

Η Βόλφσμπουργκ έκανε το άλμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, κάνοντας πάντως τα εύκολα – δύσκολα, καθώς αν και προηγήθηκε 3-0 στην έδρα της Γάνδης δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά νίκησε με 3-2 την πρωταθλήτρια Βελγίου και απόκτησε σαφές πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς, στις 8 Μαρτίου.

Οι «λύκοι» πάγωσαν την έδρα της Γάνδης στο 44ο με τον Ντράξλερ να ανοίγει το σκορ, ενώ ήταν ο ίδιος που διπλασίασε στο 55΄ και ο Κρούζε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 στο 60ό λεπτό, ενώ είχε και δοκάρι στο 62΄, με τους Γερμανούς να κυριαρχούν απόλυτα έως τότε στον αγωνιστικό χώρο. Οι Γερμανοί, όμως, δεν φρόντισαν να «σκοτώσουν» τη Γάνδη, χαλάρωσαν και το πλήρωσαν δεχόμενοι δύο γκολ, στο 81΄ από τον Κουμς, που είχε και δοκάρι στο 63΄, για να φτάσουν στο τελικό 2-3 με τον Κουλιμπαλί στο 89΄.