Τραγική και στη Δανία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Το «βαρέλι δεν έχει πάτο» για τη Μάντσεστερ Γιουναϊτεντ του Λουίς Φαν Γκααλ, αφού… κατάφερε να χάσει 2-1 από τη Μίντιλαντ και μάλιστα με ανατροπή, στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του Europa League.

Σίγουρα εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της 25ης Φεβρουαρίου στο «Ολντ Τράφορντ», αλλά αυτό το αποτέλεσμα αποτελεί ακόμα μια ταπεινωτική ήττα για τους άλλοτε κραταιούς «κόκκινους διαβόλους».

Το καλύτερο δώρο γενεθλίων έκαναν οι παίκτες της Βαλένθια στον προπονητή τους Γκάρι Νέβιλ, που έκλεισε τα 41. Συνέτριψαν 6-0 τη Ραπίντ Βιένης στο «Μεστάγια» και εξασφάλισαν την πρόκριση, με τα πέντε γκολ να σημειώνονται στα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης.

Στους άλλους αγώνες, η Μπράγκα επικράτησε 2-1 της Σιόν στην Ελβετία με τον Φάνη Γκέκα να αγωνίζεται στα τελευταία 15 λεπτά με τους ηττημένους, επιστρέφοντας μετά από 4,5 χρόνια σε ματς ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Και ο Κυριακος Παπαδόπουλος έπαιξε με τη Λεβερκούζεν στη νίκη (1-0) επί της Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα.