Ο Σπανούλης γλίτωσε τον Ολυμπιακό από το «έμφραγμα»

Με τον Σπανούλη να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (8 διαδοχικοί πόντοι), ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών στο ΣΕΦ και παρέμεινε στη θέση του οδηγού…

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 83-76 του μαχητικότατου -παρά την απουσία δύο βασικών μονάδων του (σ.σ. Σχορτσανίτη, Βασιλειάδη)- ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να «πέφτουν» στην 6η θέση της κατάταξης, όπου ισοβαθμούν πλέον με τον Απόλλωνα Πατρών.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, με πολύτιμο μπλοκ στον Ντούβνιακ στα 27΄΄ για την λήξη, ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιώργος Πρίντεζης με 16. Από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι «πλήρωσαν» την επιθετική… ανομβρία των τελευταίων 2.5 λεπτών (σ.σ. έμειναν στους 2 πόντους), ξεχώρισε ο Ούρος Ντούβνιακ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76

Ήταν φανερό σχεδόν από το πρώτο λεπτό του αγώνα ότι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν πολύ άγχος, απόρροια της βαθμολογικής κρισιμότητας του αγώνα. Ο Σπανούλης μπήκε ζεστός στο ματς, το ίδιο και ο Χάινς, τα αμυντικά προβλήματα όμως δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάρει μία καλή διαφορά και να αισθανθεί πιο άνετα.

Όταν κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου η Τσεντεβίτα πλησίασε και πάλι σε απόσταση βολής, ο προπονητής της Μπόζινταρ Μάλκοβιτς πήρε την εξαιρετικά ωφέλιμη για την ομάδα του απόφαση να γυρίσει την άμυνα του σε ζώνη. Ο Ολυμπιακός κόλλησε και η πρωταθλήτρια Κροατίας πήρε διαφορά ακόμα και επτά πόντων.

Για να γυρίσει το ματς χρειάστηκε υπερπροσπάθεια από όλους. Το πολύ κρίσιμο καλάθι της βραδιάς το πέτυχε ο Σλούκας (γκολ-φάουλ) ο οποίος διαμόρφωσε το 75-74 ενώ ο ίδιος παίκτης με ένα ζευγάρι βολών έγειρε οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά των πρωταθλητών Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-35, 56-53, 79-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8 (1), Άντιτς, Σπανούλης 21 (2), Περπέρογλου 2, Σλούκας 10 (1), Μαυροειδής, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 14 (1), Μάντζαρης 3 (1).

Τσεντεβίτα (Μάλκοβιτς): Καρ 2, Ράιτ 7, Σόπουτ 8 (1), Μπάμπιτς, Άντριτς 15 (1), Σούτον 7, Μπιλάν 16 (7ριμπ), Ιλιέφσκι 2, Ζελαμπάλ 11 (1), Γκριν 9 (3).