Ντεμπούτο Θανάση Αντετοκούνμπο σε επίσημο αγώνα στο ΝΒΑ, 28 πόντοι, ήττα για τον Γιάννη

Το ντεμπούτο του σε επίσημο αγώνα του ΝΒΑ λίγες ώρες αφού είχε υπογράψει δεκαήμερο συμβόλαιο με τους Νικς πραγματοποίησε τα ξημερώματα ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Ο αδελφός του “Greek Freak” μπήκε στο ματς με τους Φοίνιξ Σανς, 2:11 πριν το φινάλε. Πήρε μια προσπάθεια και έβαλε τους δυο πρώτους πόντους της επαγγελματικής του καριέρας, αλλά δεν πρόλαβε να προσθέσει κάτι άλλο στη στατιστική του. Οι Νικς επικράτησαν με 102-84 του Φοίνιξ, έχοντας ηγέτη τον Καρμέλο Άντονι πάντως (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 30 λεπτά). Άξιος συμπαραστάτης του ο Άρον Αφλάλο με 17 πόντους, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Ρόμπιν Λόπες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο ΝΒΑ (έκανε μέχρι και ανάποδο κάρφωμα στον αιφνιδιασμό) σημειώνοντας 28 πόντους στην ήττα των Μπακς, 107-103 από το Μαϊάμι. Συγκεκριμένα, είχε 11/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Στα τελευταία λεπτά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ευστόχησε σε βολές και με κάρφωμα εν συνεχεία ισοφάρισε σε 101-101, μείωσε ξανά με κάρφωμα στο 105-103, όμως ο Ουέιντ απάντησε με 2/2 βολές χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της Φλόριντα.