Αργεντινή-Γερμανία στον τελικό του Μουντιάλ

Η Αργεντινή θα είναι η αντίπαλος της Γερμανίας στο μεγάλο τελικό του 20ού Παγκοσμίου Κυπέλλου, που θα γίνει την Κυριακή. Ο δεύτερος ημιτελικός του τουρνουά με την Ολλανδία κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 ο αγώνας στο 90λεπτο και στην παράταση), όπου η «αλμπιστελέστε» με πρωταγωνιστή τον Ρομέρο, που απόκρουσε δύο, επικράτησε με 4-2 των «οράνιε» και την Κυριακή στο Μαρακανά θα διεκδικήσει το 3ο τρόπαιο στην Ιστορία της.

Ο γκολκίπερ της Αργεντινής, Σέρχιο Ρομέρο, αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του ημιτελικού με την Ολλανδία. Ο τερματοφύλακας της Μονακό απόκρουσε δύο πέναλτι και χάρις στις επεμβάσεις του η «αλμπισελέστε» θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιο στην Ιστορία της στο τελικό της Κυριακής κόντρα στη Γερμανία.