Tα εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός αλλά πήρε την πολύτιμη νίκη με Μπασκόνια ( 80-76)

Ο Παναθηναϊκός δεν… αποπροσανατολίστηκε από την ένταση που κυριαρχεί με την Euroleague και το προσεχές «πράσινο» δημοψήφισμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, αυξάνοντας σε 14-8 το ρεκόρ του και κάνοντας και πάλι άλμα τετράδας (σ.σ. πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ).

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 80-76 της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, για την 22η αγωνιστική της Euroleague, επιστρέφοντας στις νίκες και υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην 12η ήττα, που τους απομακρύνει από το στόχο των πλέι οφ.

Καθοριστικός ο Κένι Γκάμπριελ του πρώτου ημιχρόνου (15π.), 4/7τρ.), σταθερή αξία ο Τζέιμς Γκιστ (15π.) στην «οικοδόμηση» διαφοράς ασφαλείας στην τρίτη περίοδο, ενώ κομβική στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν και η άμυνα του «τριφυλλιού» στο τρίτο δεκάλεπτο της «πράσινης» κυριαρχίας. Πολύτιμες λύσεις έδωσαν και οι Νίκος Παππάς (12π.) και Κρις Σίνγκλετον (10π.).

Από την Μπασκόνια, που πάλεψε για την ανατροπή από τα 6.75 στον… επίλογο του αγώνα, ξεχώρισαν οι… διψήφιοι Σενγκέλια (15π.), Μπομπουά (15π.), Τζάνινγκ (12π.) και Βόιτμαν (11π.).
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53,

H άμυνα ζώνης της Μπασκόνια «κλείδωσε» τους περιφερειακούς του Παναθηναϊκού, οι «δίδυμοι-πύργοι» Βόιτμαν-Σενγκέλια, δεν είχαν αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και με την «πράσινη» άμυνα να υπολειτουργεί, οι Βάσκοι προηγήθηκαν γρήγορα με 10-16 (5΄). Η Μπασκόνια συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, γράφοντας το 11-18 στο 7΄, αλλά η «πράσινη» αντίδραση δεν άργησε να έρθει… Με τον Γκάμπριελ να ευστοχεί σε δύο «κολλητά» τρίποντα, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 10-4 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -1 (21-22).

Με τον Τζάνινγκ να μπαίνει «ζεστός» από τα 6.75 (2 σερί τρίποντα), η Μπασκόνια προηγήθηκε και πάλι με +7 (21-28 στο 11΄), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Γκάμπριελ… Ο Αμερικανός κυριάρχησε σε επίθεση (2 σερί τρίποντα) και άμυνα (έφθειρε τον Σενγκέλια) και βοήθησε τους «πράσινους» να… προσπεράσουν στο 15΄ με 33-30. Ο Βιντόζα προσπάθησε να απαντήσει για την Μπασκόνια (38-35 στο 18΄), αλλά Παππάς και Αντετοκούνμπο ήταν αποφασισμένοι και δίνοντας λύσεις από τα 6.75 έστειλαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια στο +6 (46-40).

Με τον Καλάθη να κάνει… ευτυχισμένο τον Γκιστ, μοιράζοντας του διαδοχικές ασίστ,  και τον Ρίβερς να βρίσκει στόχο από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός, που είχε βάλει σε λειτουργία την άμυνα του, έτρεξε με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου επιμέρους σκορ 13-4 και στο 25΄ εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (59-44). Οι «εγκλωβισμένοι» επιθετικά Βάσκοι τα περίμεναν όλα από τη γραμμή ψηλών τους, τη στιγμή που Παππάς και Σίνγκλετον έδιναν συνέχεια στις εκτελέσεις από τα 6.75, χαρίζοντας στην ομάδα τους «μαξιλαράκι» 14 πόντων (67-53), με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με την περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού να υστερεί στην τέταρτη περίοδο, Μπομπουά και Τζάνινγκ βρήκαν το σουτ από τα 6.75, με τον τελευταίο να μειώνει στο 36΄ σε 77-68. Βιντόζα και Τζάνινγκ έδωσε συνέχεια στο σερί της Μπασκόνια στα τρίποντα (80-74 στο 38΄), ενώ ο Ντιόπ κοντά στο καλάθι διαμόρφωσε στο 39΄ το 80-76.  Ένα άστοχο τρίποντο του Τζάνινγκ, όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα και μία καλή άμυνα του Παναθηναϊκού, κράτησαν τους «πράσινους» σε απόσταση ασφαλείας, με τους Βάσκους να μην έχουν το χρόνο με το μέρος τους για την ανατροπή και να πέφτουν με το τελικό 80-80-76.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Μπάλακ (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πέδρο Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1)