Συγχαρητήρια για τις διακρίσεις των μελών της ελληνικής αποστολής στην Ολυμπιάδα Κωφών

Τα συγχαρητήριά του στα μέλη της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών που κέρδισαν πέντε μετάλλια στους 23ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών 2017 εκφράζει ο Όμιλος ΕΛΠΕ υποστηρικτής της ελληνικής ομάδας.

Συγκεκριμένα, στους αγώνες που διεξήχθησαν στη Σαμψούντα της Τουρκίας, η ελληνική ομάδα μπάσκετ γυναικών νίκησε στον τελικό τη Λιθουανία με 66-50 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο Αλέξανδρος Παπαδάτος κατέκτησε τον τίτλο του Χρυσού Ολυμπιονίκη στην ελληνορωμαϊκή πάλη (στα 130kg) και του Αργυρού Ολυμπιονίκη στην ελευθέρα πάλη (στα 125kg).

Οι αθλητές του TAEKWONDO, Παύλος Λιότσος και Μαρία Φουλεδάκη, χάρισαν στην Ελλάδα δύο χάλκινα μετάλλια στα 58 και 67 κιλά αντίστοιχα. Επιπλέον εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν, η ομάδα μπάσκετ των ανδρών (κατετάγη στην τέταρτη θέση), ενώ στο Τζούντο, ο Δημήτρης Σταυρόπουλος, κατέκτησε την πέμπτη θέση. Στη διοργάνωση εκπροσώπησαν τη χώρα μας 56 αθλητές και αθλήτριες.