Ηττήθηκε από την ανώτερη Λιθουανία με 61-81 η Εθνική Μπάσκετ Εφήβων

Την πρώτη ήττα στη διοργάνωση γνώρισε η Εθνική Μπάσκετ Εφήβων από τη Λιθουανία. Για την 3η αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 61-81. Οι διεθνείς μας μόνο την πρώτη περίοδο κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί και στη συνέχεια βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ, με τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Χαρακτηριστικά ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 11 ασίστ, αλλά 16 λάθη. Αντίπαλος της εθνικής εφήβων στους «16» θα είναι η Λετονία, την Τετάρτη (2/8, 19:00), με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Νωρίτερα, η Σλοβενία επικράτησε με 90-80 της Φινλανδίας, με την εθνική να τερματίζει στη 2η θέση του Γ΄ ομίλου. Κορυφαίος παίκτης της Λιθουανίας ήταν ο Άρνας Βελίτσκα με 20 πόντους σε 25:43 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα 25-22, 31-45, 42-64, 61-81

Μετά το 25-22 της 1ης περιόδου υπέρ της εθνικής, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχτηκε επιμέρους σκορ 6-23 στη 2η περίοδο, μετά από παρατεταμένο “black out”. Η αστοχία των Ελλήνων (0/5 τρίποντα και 2/8 δίποντα) έδωσε την ευκαιρία στους Λιθουανούς να οικοδομήσουν διαφορά με διψήφιο νούμερο πόντων (31-45 ημίχρονο), την οποία διατήρησαν μέχρι τη λήξη. Οι Έλληνες διεθνείς δεν είχαν ούτε… μία ασίστ στη 2η περίοδο. Το +14 με το οποίο ξεκίνησε η Λιθουανία αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο στα δύο τελευταία δεκάλεπτα για την Ελλάδα, η οποία γνωρίζοντας πως θα ήταν στις πρώτες δύο θέσεις λόγω της νίκης της Σλοβενίας επί της Φινλανδίας δεν είχε λόγο να πιεστεί. Οι Λιθουανοί ξέφυγαν ακόμη και με +22 (42-64) στο τέλος της 3ης περιόδου. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, με τη Λιθουανία να διασταυρώνεται με τη Σλοβακία στους «16».

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 14 (2), Μωραΐτης 12, Καμπερίδης 5 (1), Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 6 (2), Δομπρογιάννης 1, Αρσενόπουλος 8 Καμπουρίδης, Γάργαλης 4, Λιούνης, Βύρλας 4.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Βελίτσκα 20 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 4 ασ.), Βαϊτσιούνας, Ουλέτσκας 15 (4), Σαρτζιούνας 16 (1), Γιόνκους 2, Νταουγκέλα, Κόζις 3 (1), Βασιλιάουσκας 12 (1), Βένσκους 6, Γουοζάιτις, Κισούνας 7, Λαβρινοβίτσιους.