Ευρωμπάσκετ Γυναικών: Πρώτη ήττα για την Εθνική Ελλάδας, τη Δευτέρα «παίζει» την πρόκριση

Με την επίθεση να… υπολειτουργεί η Εθνική Γυναικών υπέστη την πρώτη ήττα της στο Eurobasket 2017, που διεξάγεται στην Τσεχία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 56-59 από την Σλοβενία, για την 2η ημέρα του Γ’ ομίλου, «πληρώνοντας» λάθη και αστοχία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Γαλλία (19/6, 21:30), απένταντι στην οποία θα κριθεί και η πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μία μέρα μετά την σπουδαία εμφάνιση απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Σερβία, τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά απέδωσαν και πάλι σωστά στα αμυντικά τους καθήκοντα, αλλά υστέρησαν στην επίθεση, «πληρώνοντας», μάλιστα, την… εμμονή τους από τα 6.75 (μόλις 3/22 τρίποντα!). Παράλληλα, υπέπεσαν σε 15 λάθη, ενώ είχαν πρόβλημα και στη δημιουργία… Πρώτη σκόρερ της «γαλανόλευκης» η Καλτσίδου με 23 πόντους. Από τις νικήτριες, που πλέον ισοβαθμούν με την Ελλάδας με ρεκόρ 1-1, ξεχώρισε η Λίσετς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59

Η Εθνική «εξαργύρωσε» στο πρώτο ημίχρονο την καλά στημένη άμυνα ζώνης της, με την Σλοβενία να προσπαθεί μάταια να την «σπάσει» από τα 6.75 (1/12 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) και μοιραία να ακολουθεί στο σκορ σε όλο το πρώτο εικοσάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τα κορίτσια του Κεραμιδά στο +10 (33-23). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η Εθνική δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στην «αναχαίτιση» της Λίσετς, η οποία σημειώνοντας τους 11 από τους 15 συνολικά πόντους της σε αυτό το διάστημα έγραψε στο 26΄ το ισόπαλο 43-43. Μάλτση και Καλτσίδου, πάντως, φρόντισαν να βάλουν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (47-44 στο 30΄).

Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, η Εθνική… έχασε την επαφή της με το αντίπαλο καλάθι, όπως και τη μάχη των ριμπάουντ, με τις πιο παραγωγικές Σλοβένες να… προσπερνούν στο 38΄ με 54-55 και να μη χάνουν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 56-59, που τις βρήκε να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο Γ’ όμιλό.

Διαιτητές: Μαρτινέσκου (Ρουμανία) Αμπρόσοφ (Ουκρανία) Ρόσσι (Ιταλία)

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (6ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4 (1), Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (1), Χριστινάκη, Φασούλα

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γκργκιτς ): Όμπλακ 11 (2), Ζντόλσεκ, Έρκιτς 11 (1), Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς , Μπάριτς 5, Γιακόβινα 2, Πίρσιτς 7, Λίσετς 15 (1), Τρέμπετς, Έβανς 5, Ότσβιρκ