H Κέρκυρα απέσπασε βαθμό στη Λάρισα: Ο Ναζλίδης άνοιξε το σκορ, ο Νίκιτς απάντησε…

Δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο «έγραψαν την ιστορία» της εναρκτήριας αναμέτρησης της 19ης αγωνιστικής της Super League. ΑΕΛ και Κέρκυρα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Λάρισα, με τους γηπεδούχους να παραμένουν επικίνδυνα κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ναζλίδης άνοιξε το σκορ στο 80΄ για τους «βυσσινί», ο Νίκιτς απάντησε στο 84΄ για τους «Φαίακες».Μετά από ενα «στείρο» πρώτο 20λεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν, η Κέρκυρα εκμεταλλεύθηκε τα κενά στη «βυσσινί» άμυνα και πλησίασε στο γκολ. Πρώτα με δυνατό σουτ του Τουράμ στο 23΄ που έφυγε έξω και μετά στο 26΄ με απίστευτη διπλή ευκαιρία, που ξεκίνησε πάλι από ενέργεια του Βραζιλιάνου επιθετικού. Ο Τουράμ ταλαιπώρησε τρεις αμυντικούς και έστρωσε στον Γεωργίου, το σουτ του οποίου απέκρουσε με το πόδι ο Ξενοδόχοβ, ενώ στην επαναφορά ο Κόντος αιφνιδιάστηκε και… κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας. Στο β΄ ημίχρονο η ΑΕΛ βελτίωσε την απόδοσή της και διόρθωσε τα αμυντικά λάθη της, όμως δεν μπορούσε να διασπάσει τη «σφιχτή» αμυντική γραμμή της Κέρκυρας.
Τη λύση, τελικά, έδωσε ο… συνήθης ύποπτος, Θωμάς Ναζλίδης, στο 80ο λεπτό. Ο έμπειρος επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κόντρα και με ψύχραιμο πλασέ από το σημείο του πέναλτι «νίκησε» (με τη βοήθεια και του δοκαριού) τον Κουτζαβασίλη και με το όγδοο φετινό τέρμα του άνοιξε το σκορ. Όμως, το γκολ αυτό δεν έμελλε να φανεί αρκετό για τη Λάρισα, καθώς στο 84΄ και από εκτέλεση κόρνερ του Επστάιν, ο Νίκιτς με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Ντέλετιτς, Βαρέλα, Καπός, Μασαλέσα, Γκόλιας – Γεωργίου, Κεϊτά, Ζορμπάς
ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Μονιάκης (67΄ Κόντορ), Τίκο (46΄ Γκουλουζάντε), Φάρκας, Γκόλιας, Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Βαρέλα (74΄ Τσακοπίνο), Καπός, Ναζλίδης, Αβραάμ
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κεϊτά (66΄ Νίκιτς), Ντιμιτρόφσκι, Γεωργίου, Γκόμες, Κόντος (65΄ Ζορμπάς), Σιόντης (83΄ Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ