Οι Έλληνες …του Εξωτερικού διαπρέπουν: Έξι γκολ, πέντε σκόρερ και αποθέωση

Έξι γκολ από πέντε παίκτες, καλές εμφανίσεις και δηλώσεις συγγνώμης, είναι τα κομμάτια του παζλ, στην εικόνα των Ελλήνων του εξωτερικού. στην επιστροφή τους, μετά από το διεθνές διάλειμμα, λίγο πριν κάποιοι από αυτούς αγωνιστούν στα Κύπελλα Ευρώπης.

Για τρίτο συνεχόμενο ματς (συμπεριλαμβανομένου και του ματς με την Σαουόλο στο Europa League), χρίστηκε σκόρερ ο Νίκος Καρέλης, που μάλιστα με τα δύο δικά του γκολ η Γκενκ, κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την εδρα της Περουβελς. Ο Χοσέ Χολέμπας, χάρισε την εκτός έδρας νίκη (0-1) στην Γουότφορντ, στο ματς με την Μίντλεσμπρο, ο Απόστολος Βέλλιος πέτυχε το πέμπτο γκολ του, στην επιτυχία της Νόττιγχαμ Φόρεστ επί της Μπέρμπιγχαμ (3-1), ο Απόστολος Γιάννου σκόραρε με την Guangzhou R&F , ενώ ο Νίκος Βέργος σκόραρε με την δεύτερη ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης .

Η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Με δικό του γκολ, hΓουότφορντ νίκησε εκτός έδρας (0-1) την Μίντλεσμπρο.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Πέρασε αλλαγή (57?) στη νίκη (3-1)επί της Μπέρμπιγχαμ, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ της ομάδας του.
IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Πέρασε αλλαγή (46)στη νίκη (3-0) επί της Σοκουεγιάμος και πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ρεάλ.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Ηταν στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Βόλφσμπουργκ.
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στο ματς με την Σάλκε (1-1), ενώ ένα σκληρό τάκλιν, είχε συνέπεια τον σοβαρό τραυματισμό του Εμπολό. Μετά το ματς ζήτησε συγγνώμη.
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Εκτός αποστολής.
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Αντικαταστάθηκε (57) στην εντός έδρας ήττα (0-3) από τη Νυρεμβέργη.
Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Ηταν στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ.
Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Επαιξε και στα 90 λεπτά με την Σπορτφρέουντε Λότε (1-1).
ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Εξαιρετικός στην εκτός έδρας νίκη (1-3)επί της Νάπολι.
Oρέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Πολύ καλός, παρά την εκτός έδρας (2-1) από την Γιουβέντους.
Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
?Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Πέρασε αλλαγή στο 84ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Λάτσιο.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Ίντερ με 2-1.
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Μακρής (Πίζα): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Στον πάγκο, στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σαρλερνιτάνα.
Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός στη νίκη (2-1) επί της Μεσίνα.
Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (1-2)επί της Μεσίνα.
ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Στον πάγκο στη νίκη (2-0) επί της Λιόν.
ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Σημείωσε δύο γκολ στην ισοπαλία (2-2)της Γκενκ στην έδρα της Πέρουβελς.
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σιντ Τρούιτεν (2-2).
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός στην ισοπαλία (3-3) με την Σταντάρ Λιέγης.
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Στον πάγκο, στην ισοπαλία (3-3) με την Σταντάρ Λιέγης.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Μπήκε στο 72ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα (2-3) από την Οστανδη.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Άντερλεχτ, αποβλήθηκε στο 80ο λεπτό.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σπάρτα Ρότερνταμ.
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Στον πάγκο στην ισοπαλία (2-2) με την Τσβόλε.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Πέρασε αλλαγή στο 76ο λεπτό στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Τβέντε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός στη νίκη με 4-0 επί της Φιρένσε, αντικαταστάθηκε στο 78.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός στην ήττα (4-0) από την Μπενφίκα
ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Πάτρικ Θιστλ.
ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Στον πάγκο, στη νίκη (4-2) επί της Γκρασχόπερς.
ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στη νίκη (1-0) επί της Ριντ.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός αποστολής.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στη νίκη (2-1)επί της Σπλιτ με 2-1, αντικαταστάθηκε στο 80.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός αποστολής.
ΚΙΝΑ
Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F):Το πέμπτο του γκολ του πέτυχε ο Απόστολος Γιάννου, στη νίκη (5-2) επί της Hangzhou Greentown για την 27η αγωνιστική του κινεζικού πρωταθλήματος.
ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Βασικός στη νίκη (3-1) επί της Ottawa Fury, αντικαταστάθηκε στο 68.
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Βασικός στη νίκη (2-0) επί της Αλ Κουαντισίγια, αντικαταστάθηκε στο 62.
Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Εκτός αποστολής.